Thursday, August 9, 2012

Joogafestival - Hinge Pidu


"Mõni hetk on elus ilusam kui teine.
Mõni hetk on kohe väga-väga ilus ..."


Joogafestivali korraldaja ootab Haapsalu piiskopilinnusesse tuhandet joogahuvilist

Küsitles Kristi Märk

21. - 22. juulil peetakse Haapsalus Baltimaade esimene joogafestival, mis toob Läänemaale rahvast nii siit- kui ka sealtpoolt piiri. Korraldajad ise kirjeldavad seda kui suurt ja südamlikku sündmust, kus leiavad tegevust ja inspiratsiooni nii need, kes juba tegelevad joogaga kui ka need, kes on siiani joogast ainult mõelnud.
Festivali peakorraldaja on joogaõpetaja Merit Raju, kes on ka raamatute "Out of Office", "Hingele pai", "Leia oma tee" ja "Sõnadest tähtsam" autor.

Baltimaade esimene joogafestival on kohe ukse ees. Kuidas ettevalmistused kulgevad ja mis tunne valdab?
Ettevalmistused lähevad kenasti ja rõõm on näha, et nii paljud toredad inimesed on festivalist huvitatud. Joogafestivalist räägitakse säravail silmil – nii nagu meiegi seda teeme ja oleme soovinud.

Kui suur on koolitajate hulk, kelle teadmistest ja kogemustest festivali külastajad osa saavad?
22 õpetajat, kolm bändi, kokku 33 sündmust ja kummalgi päeval 12 tundi programmi. Õpetajate hulgas on 7 meest ja ka mitmeid välismaalasi.

Peaesineja Daniel Strausseri kodulehel olev ajakava on väga tihedalt maailma eri paiku täis. Mis valemiga teil ta siia Läänemaale meelitada õnnestus?
Hakkasime festivaliks valmistuma eelmise aasta maikuus, nii et saime ta Eestisse meelitada uudishimust, kuna ta pole Eestis käinud, lisaks tahab ta toetada toredaid algatusi ja õnneks oli ka piisavalt vara, et tema graafikus koht broneerida. Sellise taseme joogaõpetajate kalender on broneeritud aasta ette.
Ka teine välisõpetaja, Richard Hackenberg on väga professionaalne ja teinud joogat juba 33 aastat. Välismaiseid õpetajaid on veelgi, kuigi osa neist elab Eestis – näiteks Moses Maimon Iisraelist, Marika Blossfeldt USA-st ja Jocke Salokorpi Soomest. Sellega on meil väga vedanud, et nii head õpetajad on eestlastele nii ligipääsetavad.

Mis on teie silmis Danieli peamine oskus või väärtus, miks võiks kasutada võimalust temaga kohtuma tulla?
Temast õhkub spirituaalsust, mis on kütkestav ja veenev. Seejuures on ta väga kergesti arusaadav, toob lihtsaid näiteid ega tee joogat liiga müstiliseks. Samal ajal saab teda kuulates palju inspiratsiooni spirituaalsel teel jätkamiseks. Ta ei varja ka varjukülgi ega ütle, et see tee oleks ainult lihtne. Pikk artikkel tema elust ja hoiakutest on ajakirja Psühholoogia Sinule juulinumbris.

Kas tantrajooga eksperdi Moses Maimon´i loeng "Tantra jooga - Ida seksuoloogia müsteeriumid" on üks väheseid üritusi joogafestivali raames, mille ajal tuleks vanematel oma lastele muu tegevus leida?
Meie töötubades vanusepiiranguid ei ole, kuid tantrajooga puudutab tõesti seksuaalsust. Leiame, et mida varem noored teadlikust ja targast seksuaalenergia kasutamisest teada saavad, seda parem.

Mis vanuses lastele on mõeldud lastetelk ning mida nad seal teha saavad?
Lasteprogramm on pea sama pikk kui põhiprogramm. Seal on joogat, tantsu, laulu, kunstilist tegevust ja muinasjutuvestmist vaheldumisi. Üldjuhul on see mõeldud 4-11-aastastele lastele, aga kui mõni noorem või vanem osaleda soovib ja tegevused huvi pakuvad, siis on ka nemad teretulnud. Lastetelk asub Piiskopilinnuse laste mänguväljakul, mis juba iseenesest on väga tore maailm.

Rääkige natuke planeeritavast bazaarist, millega seal kaubeldakse?
Joogafestivali ametlikud toitlustajad on Põhjaka mõis ja kohvik Mamo, lisaks on festivali ümbruses ja linnusehoovis tervisekaupade bazaar, kus on kaupu kasemahlast tervisejalanõudeni ja meditatsioonipatjadest toortoidu tortideni. Saab pildistada oma aurat, lasta end üle vaadata ehtsal India ajurveeda doktoril ning nautida kasulikku massaaži.

Kust tuli mõte rajada OM lounge ning mis funktsioon tal festivali ajal on?
OM lounge’i idee tuli Maakauba asutajalt, kes ka toitlustab lounge’i. Selle mõte on võimaldada mõnusat telki lebotamiseks, jutustamiseks ning maitsvate jookide ja suupistete maitsmiseks katuse all, lasta endale teha stiilseid patse või hennamaalinguid või isegi punuda pähe turban.

Lisaks olete välja hõiganud üleskutse kõikidele vabatahtlikele, kes teie sõnutsi hakkavad oma abivalmiduse, heatujulisuse ja pealehakkamisega peegeldama joogafestivali ideed avatud südamega elamisest. Kui aktiivselt on inimesed selle mõttega kaasa tulnud või on veel täitmata kohti?
Vabatahtlike kohad on juba täis, neid on praegu 55 sooja südamega inimest! Ühest küljest tahtsime anda võimaluse osaleda festivalil inimestel, kelle jaoks on osalustasu liiga kõrge. Vabatahtlikud saavad pool aega ka festivalil osaleda ning pakume neile ka lõunasööki. Teisest küljest tahtsime anda teistsuguse kogemuse festivalist – kuidas on panustada millessegi ilusasse ja suurde.

Palun tooge mõni näide rollidest, mida vabatahlikud täidavad?
Taimetoidu töötubades abistajad, piletimüüjad-infopunkti töötajad, väliskülaliste saatjad, lasteprogrammi ja lavatehniku abilised, ka parkimise suunajad, pakihoiu ja algkooli majutuse assistendid. Aga jah, kõik kohad on juba täis.

On teil juba ka ligikaudne ettekujutus olemas, kui palju külastajaid joogafestivalile oodata on?
Linnusealal on ruumi 10 000 inimesele, aga pigem arvestame siiski umbes 1000-ga. Ise olen käinud 2222 inimesega joogafestivalil, mis andiski mulle selle mõtte teha sarnane sündmus ka Eestis.

Vaadates meie Eestimaa senist suve, tekib paratamatult küsimus, et mis siis saab, kui vihma sajab?
Meil on oluline osa programmist ka siseruumides ja sinna mahub kokku vähemalt 700 inimest. Pealava programm on suurelt jaolt füüsiline, ning vihm eriti ei segakski. Samas on meil lausvihma puhuks “plaan B” – selle korral teavitame osavõtjaid. Aga kõik programmipunktid toimuvad igal juhul, olenemata ilmast!

Paralleelselt joogafestivali korraldamisega jõudsite hiljuti veel ka ühe uue raamatu välja anda. Kuidas te end eri tegemiste vahel jagate või on jooga, kirjutamine ja joogafestivali korraldamine omavahel nii seotud tegevused, et vaid täiendavad teineteist?
Olen viimasel aastal seetõttu tõesti natuke liiga palju tööle (kuigi see pole nagu “päris” TÖÖ, aga siiski on paljud isiklikud ja kodused asjad seetõttu unarusse jäänud) keskendunud ja pärast festivali tuleb kindlasti vahepeal teistsugune periood.

Olete välja toonud võrdluse, et joogafestival on midagi sellist nagu laulupidu Tallinnas või folk Viljandis. Kas sellest vihjest võib välja lugeda, et ettevõtmisest on plaanis välja kasvatada iga-aastane traditsioon?
On küll plaanis iga-aastane traditsioon, kuid olen lihtsalt püüdnud nende võrdlustega kirjeldada seda TUNNET, mida joogafestival peaks andma. Olen pannud tähele, et inimesed on ettevaatlikud, sest nad ei ole varem ühelgi joogafestivalil käinud ja kardavad, et äkki see on liiga joogalik või siis liiga pinnapealne. Aga ta tuleb väga ilus!
Joogafestivalil on tunne nagu kõige soojematel üritustel näiteks nagu laulupeol või folgil. Ja veel selle vahega, et see on üks väheseid alkoholivabasid sündmusi Eestis.

Joogafestivali kodulehel olete festivali kirjeldanud kui suurt, aga sooja üritust, mis tekitab õnneliku tunde - mida külastajatele südamele panete, et see üritus tõesti soe ja õnnetunnet tekitav oleks?
Tõepoolest sõltub festivali meeleolu just nendest inimestest, kes sinna tulevad. Seepärast me ka turunduses iga hinna eest ja igas kanalis seda festivali ei tutvusta. Tuleb see, kes tunneb, et joogafestivali idee temaga haakub. Ja usun, et osaledes teeb see inimene endale väga ilusa kingituse.

Mis tüüpi ja mis hinnaga pääsmeid on külastajatel võimalik osta?
Joogafestivalil osalemiseks on võimalik osta kahe ja ühe päeva pileteid, millega saab osaleda festivali pea-alal piiskopilinnuse hoovis, kus programm kestab 21. juulil kell 11-23 ja 22. juulil kell 6-18. Siseruumide töötubades osalemiseks annab festivali päevapilet soodustuse (päevapiletiga sissepääs 2 eurot). Küll aga on kõikides siseruumide töötubades võimalik osaleda eraldi tasu eest (5 eurot täishind ja 4 eurot pensionäridele ja õpilastele). Toidutöötubade hind on veidi kõrgem, kuna osalejate arv on piiratud20-ga ning kestus on pikem ja osalejad saavad ka kõhud korralikult täis. See on siis festivali päevapiletiga 10 eurot ja tavahind 15.
Lisaks saab eraldi osta laupäevaõhtuse kolmetunnise kontserdi pileteid (10 eurot pensionäridele ja õpilastele 8 eurot) ja pühapäevase lõputseremoonia pileteid (5 eurot pensionäridele ja õpilastele 4 eurot).
Joogafestivali ühe ja kahe päeva pileteid saab osta Piletilevi veebilehelt ja müügipunktidest. Samuti on müügil toidutöötubade piletid. Kõik muud piletid on müügil sularahas kohapeal linnusehoovis või kultuurikeskuses, olenevalt valitud sündmuse toimumiskohast.
Tasuta programmi hulka kuulub kultuurikeskuses kolm raamatututvustust
väga põnevatelt inimestelt ning linnuse väravatornis neli joogatundi. Samuti saab jalutada ja ostelda tervisekaupade bazaaril linnusehoovis.
*
http://www.laanlane.ee/article/joogafestivali-korraldaja-ootab-haapsalu-piiskopilinnusesse-tuhandet-joogahuvilist


Olen taevane vägi
siin maises kehas
olen raudse kindluse torn
Lasen koormal kukkuda
õlgadelt maja
lasen mõistuse muredest priiks
teenin tõde kuhu tee ka ei viiks

No comments: