Wednesday, November 7, 2007

ISLAM ja MOSLEMID

Eilne presentatsioon oli minu siinoldud aja vaieldamatult parim .... See oli nii põnev, õhtul voodis oli mul pea mõtteid täis, aga õnneks/kahjuks olin liialt väsinud, et oma emotsioone kirja panna.


Täna on uus päev ja uued juhtumised ja uued naermised, aga leian, et info suhtes on olulisem see eilne Islami jutt kirja saada. Mul on kaustikusse mõned märksõnad pandud, mille järgi orienteeruda, nii et praegu on veel viimane aeg, sest varsti on mu kallis mälu need kustutanud, et uutele asjadele ruumi teha ...

Eilne esineja oli meie naaber, 25 aastane (noor)mees Kuran. Sõna "noor" panin sulgudesse, kuna ta näeb oma pika musta habemega ja valge ürbiga vähemalt 5-7 aastat vanem välja, kuigi silmad on noore mehe omad ...

Aga asja juurde tulles, siis minu jutt tuleb hästi hüplik ja lünklik, aga panen need mõtteterad, mis mulle eriliselt meelde jäid. Kuna minu eelteadmised islami usust ja moslemitest piirdusid sellega, et ma tean umbes, kuidas nad välja näevad ja et nendel n-ö piibel on KORAAN, siis oli eilses ettekandes minu jaoks kõik uus.

Kurani kohta nii palju, et ta on sündinud kusagil Lähis-Idas, lisaks elanud päris pikalt Keenias, valdab araabia keelt, aga kolis Inglismaale, kui oli teismeline, nii et keskkoolis ja ülikoolis käis siin.
Seepärast räägib vabalt inglise keelt ja on igas mõttes täiesti "normaalne" inimene, kes 7 aastat tagasi elas täiesti tavalist elu, käis pidudel, suitsetas ja tegi muid tavalisi asju. Ta näeb igas mõttes väga hea välja, on super humoorisoonega ja igas mõttes lahe inimene, ainult et ta näeb meiega võrreldes teistsugune välja ja usub natuke teistsuguseid asju.
Aga minu eelarvamused, et sügavalt usklikud inimesed on tõsised või natuke imelikud, kummutas ta küll 100%, sest ta oli igas mõttes nii lahe, lõbus, haritud, intelligentne ja samas semulik, et sulandus meie seltskonda igas mõttes täielikult.

Ettekanne algas sellega, et ta küsis meie käest, kuidas me Inglismaad ette kujutasime ja kuivõrd on see meie ootustele vastanud.
See teema viis selleni, kuidas Inglismaa on end läbi ajaloo reklaaminud kui väga liberaalselt ning vabameelset maad, kus kõigil on tegevus- ja usuvabadus, aga see on viimastel aastatel väga oluliselt muutunud.
Moslemite osakaalu suurenemise ning eelarvamuste tõttu on tekkinud siiski olukord, kus inimesed ei ole võrdõiguslikud kodanikud, kuna nad on moslemid. Ja küsimus ei olegi niiväga usus, vaid nende spetsiifilises riietuses. Kuran teab seda väga hästi, sest ta on omal nahal kogenud, kuidas näiteks mistahes töökoha saamine ei olnud tal tänu kõrgharidusele ja muudele kogemustele probleem ... seni, kuni ta käis riides nagu "normaalne" inimene.
Praegu, kui ta on endiselt sama inimene, ainult pika habemega, ei öelda talle muidugi, et me ei saa sind tööle võtta, kuna sa näed välja nagu moslem, aga need ongi "ütlematagi selged sõnad".

Siinkohal soovin öelda, et ma ei tea, kui hästi ma suudan seda eilset ettekannet edasi anda, aga tunnen, et igaks juhuks on vaja rõhutada seda, et Kuran on suurepärane näide inimesest, kes ei räägi: "See on õige või see on vale. Riik on süüdi või moslemid on süüdi!" Ta lihtsalt kirjeldas antud olukorda, kuidas tema seda näeb ja mõistab. Ta lisas kõigi kommentaaride juurde, et see on asi, mis talle antud hetkel kõige õigem tundub või mis kõige loogilisemana paistab - loomulikult, kui küsimused puudutasid otseselt nende usku, siis ei hakanud ta ise midagi välja mõtlema, vaid tugines Koraanis kirjas olevatele põhitõdedele.

Siinkohal olgu öeldud, et islam kui selline ei ole ühte usk, vaid sellel on metsikul hulgal erinevaid tõlgendusi ja erinevaid rühmitusi. Üheks põhjuseks, miks see sedasi on ja miks on tekkinud nii palju probleeme seoses moslemite ning nende usuga, on kindlasti see, et ennast islami usulisteks nimetatavatest inimestest on Kurani sõnutsi 80% ignorant what they believe in ehk siis nad ei tea sisuliselt, millesse nad usuvad.
Kui nende käest küsida, kas nad on KORAAN´ist nende usu põhitõdesid lugenud, siis vastab enamik, et loomulikult on. Nad on küll Koraani "lugenud", aga lugemine ja mõistmine on kaks erinevat asja, kuna Koraan on araabia keeles, mida enamik ei mõista.

Kuna ta ise valdab seda keelt ja ta küll ei öelnud seda otse välja, aga minu meelest oli see tal lausa peas, sest mingi küsimuse korral mõtles ta korra, "otsis" oma mälust midagi, seejärel ütles araabia keeles selle Koraanist pärit lause ja üritas tähenduse meile inglise keeles edasi anda. Kohati oli see raske, sest inglise keeles lihtsalt polnud seda sõna olemas, mida vaja oleks olnud.

Igal juhul jäi mul väga palju asju segaseks ja see on vist normaalne ning võimalik, et panen mõnede põhifaktidega mööda, nii et kui seda kirjutist peaks kunagi väga islamiteadlik inimene lugema, siis igasugused kommentaarid on teretulnud :)

Usk Jumalsse on neil sama mis kristlastel ja teistses usundites (ausalt, religiooni osas loll kui lammas:) ning Allah on lihtsalt araabia keeles sõna "Jumal".
Ainult, et nende usus on JUMAL see ÜKS ja AINUS, tal ei ole Jumalal poega, kes risti lüüakse. Oli prohvet Mohammed, kes oli n-ö nende usu kuulutaja.

Miks muu maailm islamiusulisi praegu taga kiusab ja kohati tegelikult kardab? Sest nende Koraani ja seega usu üks peamisi loosungeid "CHIAD" tähendab otsetõlkes võitlust, islamit nimetatakse kohati "võitlevaks usuks" ja see on kõik, mida laiem avalikkus teab ning näiteks meedia nende vastu kasutab.
Kuran ütles, et Koraanis ongi nii, et jah, nende usu üks alustalasid on tõepoolest võitlus, aga peamiselt mõeldakse selle all eelkõige võitlust iseenda sees ja iseendaga, mitte vägivaldselt kellegi vastu minemist.
Lihtsalt, tõlkides ja tõlgendades on väga oluline nihe tekkinud ning nii islamiusulised ise kui ka nende vastased, peavad nende usu loomulikult osaks võitlust, tapmist jms.

Iga lause taga, mis ma siia kirja panen, on muidugi sügavam mõte, aga praegu laon niisama mõned põnevad faktid ja mõtted ISLAMI koht puntkidena ritta:
  • Kõik on vabatahtlik. Koraan ei kohusta kunagi kedagi millekski, täisealistel inimestel on õigus ise otsustada, kas ja mida järgida või elus oluliseks pidada. Islamit peetakse sageli väga rangeks ning jäigaks usuks, aga tegelikult on see väga paindlik.
  • Aga kuna paljud ei tea tegelikku Koraani sisu, siis on palju valesid tõlgendusi ja n-ö uusi uskusid, mis ei põhine tegelikult mitte millelgi, peale inimeste endi kogemuste ja arvamuste. Sealt tulevadki arusaamad, et naised on sunnitud neid mustasid ürpe kandma, et abielusid korraldatakse, kuna nad ei saa ise vabalt valida, kellega abielluda.
  • Kuran, kes hakkab õige pea abielluma, rääkis nii naljakalt, kuidas islami usu kohaselt naise valimine käib. Esmalt on muidugi see, et naine peaks ka sama usku olema, sest vastasel juhul pole võimalik samas väärtusi jagada ega elus ühes suunas liikuda. Samas ei ole Koraan jäigalt määranud, et ei tohi mitte usklikuga abielluda. Aga kuna enamikel usklikel naistel on näha vaid silmad, siis ega sedasi ei saa väga naist valida. Kuran rääkis, kuidas tema oma õe kaudu uuris, kas keegi võiks äkki huvitatud olla ja kui keegi on huvitatud, siis esimene kohtumine tema ning selle neiu vahel peab olema kellegi kolmanda (tüdruku isa või vend) juuresolekul. Ta naeris, et päris lõbus on sedasi vestlust arendada, et ta nägi vaid tüdruku silmi ja neiu isa istus teises toa nurgas ning seal siis küsida, et kas sulle meeldib äkki pasta või midagi muud ... väga veider. Kui jutt klapib, siis on võimalik määrata teine kohtumine, kus noormehel on õigus näha neiu nägu ja temaga kahekesi aega veeta. See on taas naljategemise koht, kus ta palus neiudel mitte solvuda, aga enne abiellumist on siiski oluline teada, kuidas ta tulevane naine välja näeb, sest vastasel juhul hüppab ta suurest masendusest aknast alla, kui saab teada, missuguse naise endale võtnud on.
  • Ei mingit söömist peale päikeseloojangut ja enne päikesetõusu. Ehk nad söövad vaid siis, kui päike on taevas :)
  • Kui tema käest küsisin: "Kuidas sinu tavaline päev välja näeb?" siis oli ta vastus väga naljakas ja väga pikk, aga sisuliselt ja lühidalt on mõte selles, et täpselt samasugune, nagu kõigil teistel inimestel, aga nad palvetavad 5x päevas (üks kord umbes 10-15 minutit). Nii on neil näiteks töö juures eraldi ruumid, sest tavaliselt 2-3 palvetamise korda jääb tööaja sisse. Enne palvetamist tuleb end "puhastada", seda otseses mõttes, nad pesevad teatud kohad oma kehas puhtaks, see ei jäänud mulle muidugi täpselt meelde, aga 3x paremat jalalaba, 3x vasakut jalalaba, seejärel küünarnukke jne. Kui nad kahe palvetamise vahel ennast "mustaks" pole teinud, siis nad uuesti pesema ei pea. "Mustaks" teeb igasugune WC-s käimine, peeretamine, ropud sõnad ja midagi oli veel!" ...tjaaa, ma ei saa ega oska seda anda, aga me naersime end pooleks, kui ta sellest rääkis.
  • Naeratust peetakse üheks väiksemaks, aga olulisemaks HEATEOKS
  • Kõik tasakaalustatakse väljastpoolt, nii hea kui halb.
Mulle meeldis Jan´i kommentaar usundite kui selliste kohta, et keegi on öelnud:

"Kui minna süvitsi mistahes usundisse, siis nad kõik taanduvad samadele põhitõdele"

/If you go deep into any religion, they are the same/
ja see jäi Kurani jutust ka kõige rohkem kõlama, et kui suudaks kõigi nende aastate jooksul tekkinud usundi alaliigid taas ühele lihtsalt alusele, KORAAN´ile, taandada, oleks kõik palju selgem ning inimesed saaksid ehk lõpuks ise ka aru, mis see siis ikkagi on, mida nad usuvad.

No comments: